Czym jest białko roślinne?
Białko roślinne jest kluczowym makroskładnikiem pokarmowym odpowiedzialnym za prawidłową regenerację organizmu oraz inne kluczowe procesy w nim zachodzące (np. jego rozwój i wzrost). Wybierają je przede wszystkim weganie, ale decydują się na nie również osoby nietolerujące laktozy. W porównaniu do białka pochodzenia zwierzęcego jest o kilkanaście procent gorzej przyswajalne, natomiast wyróżnia się licznymi korzyściami prozdrowotnymi
Spożywanie białka roślinnego – korzyści
Spożywanie białka roślinnego pozwala uzupełnić swoją dietę o niezbędne aminokwasy w odpowiedniej ilości. Zastąpienie większości produktów podchodzenia zwierzęcego roślinnymi substytutami zawierającymi białko wpływa pozytywnie na poprawę naszego zdrowia, a co najważniejsze – zapobiega chorobom cywilizacyjnym tj.:
- cukrzyca typu II,
- otyłość,
- schorzenia sercowo-naczyniowe.
Pomimo tego, że białko roślinne przyswaja się nieco gorzej niż pełnowartościowe białko zwierzęce, możemy skomponować dietę wegańską w taki sposób, aby dostarczyć jak najwięcej wartościowych mikro- i makroskładników – podobnie jest w przypadku diety obejmującej produkty pochodzenia zwierzęcego. Warto korzystać z produktów, które wskazujemy w poniższym zestawieniu.
Białko roślinne – źródła [TOP 17]
Produkty bogate w białko roślinne, przyswajające się podobnie, jak białko zwierzęce to m.in.:
- nasiona dyni (30 g białka na 100 g produktu);
- orzechy archaidowe (25 g białka na 100 g produktu);
- pestki słonecznika (21 g białka na 100 g produktu);
- migdały (20 g białka na 100 g produktu);
- otręby owsiane (18 g białka na 100 g produktu);
- otręby pszenne (17 g białka na 100 g produktu);
- soja (15 g białka na 100 g produktu);
- tofu (14 g białka na 100 g produktu);
- soczewica (9 g białka na 100 g produktu);
- ciecierzyca (9 g białka na 100 g produktu);
Ogólnie rzecz biorąc, białko roślinne znajduje się w różnych produktach, dostępnych w każdym większym supermarkecie. Oprócz wysokiej jakości białka zawierają one mnóstwo innych wartościowych składników (przede wszystkim węglowodanów złożonych oraz błonnika), których często brakuje w diecie bazującej na produktach zwierzęcych.
Podsumowanie
Dobrym urozmaiceniem diety są również białka roślinne z ziaren konopi. Okazują się one jednak dosyć drogie i nie do końca smaczne „na surowo”, dlatego większość osób wybiera białko konopne w proszku pochodzące w połowie z białka roślinnego pozyskiwanego z tłoczenia ziaren konopi siewnej (na zimno). Alternatywą jest także białko grochu, które może stanowić pełnowartościowy substytut dla białka odzwierzęcego.
Czy białko roślinne jest pełnowartościowe?
Białko roślinne zawiera odpowiednią ilość aminokwasów, a co za tym idzie – jest pełnowartościowe. Produkty do diety wegańskiej należy jednak dobierać zgodnie z wytycznymi dietetyka, aby dostarczyć swojemu organizmowi wystarczającej ilości niezbędnych substancji odżywczych.
Ile kosztuje wysokiej jakości białko roślinne w proszku?
Wysokiej jakości białko roślinne sproszkowane kosztuje ok. 30 zł za 500 gramów. Cena może różnić się w zależności od gatunku. Dla przykładu – białko konopne jest zazwyczaj 10-15 zł tańsze niż białko grochu.
Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na białko roślinne u osób, które jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego?
Osoby spożywające produkty pochodzenia zwierzęcego powinny dostarczać swojemu organizmowi ok. 1 g białka na kilogram masy ciała. W przypadku wegan i wegetarian warto zdecydować się na ok. 2 g białka przypadające na kilogram masy ciała.
Jakie są najlepsze źródła białka roślinnego w diecie wege?
Najlepszymi źródłami białka roślinnego w diecie wegańskiej są kolejno: nasiona dyni, orzechy archaidowe, pestki słonecznika, migdały, otręby owsiane oraz otręby pszenne. Rekomendujemy dodatkowo urozmaicić swój jadłospis o białko z grochu lub białko konopne.