Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog wpisy
Dlaczego warto wybierać żywność z certyfikatem BIO?

Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracamy uwagę na to, co jemy. I bardzo dobrze, ponieważ wychodzi nam to tylko na zdrowie! Jednak wciąż wiele osób wzbrania się przed wybieraniem żywności z certyfikatem BIO. Dziś odkłamiemy kilka mitów, wyjaśniając temat od podszewki. Udanej lektury!

Czy warto pić czystek? Właściwości, zastosowanie, działanie

Herbata z czystka jest jedną z najstarszych herbat na świecie. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego gdzie zyskała popularność dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i przyjemnemu aromatowi. W 1999 roku przyznano jej miano Rośliny Roku, co potwierdza, jak bardzo ważna może być dla ludzkości.

Tak naprawdę czystek towarzyszy nam od wieków. Nasi przodkowie stosowali go, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych, wyeliminować problemy z oddychaniem, ale też radzić sobie w przypadku infekcji wirusowych. To zioło nie zmieniło się po dziś dzień, dlatego i my możemy czerpać z jego właściwości. Niestety wielu z nas nie ma pojęcia, jak wiele korzyści niesie ze sobą picie czystka. Natura daje nam wiele darów, dlatego warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie i sprawdzić jakie efekty możemy uzyskać!

Blog chmura tagów

Białko roślinne – co to jest i jakie są główne źródła białka w diecie wegańskiej?

0
Białko roślinne – co to jest i jakie są główne źródła białka w diecie wegańskiej?

Czym jest białko roślinne?

Białko roślinne jest kluczowym makroskładnikiem pokarmowym odpowiedzialnym za prawidłową regenerację organizmu oraz inne kluczowe procesy w nim zachodzące (np. jego rozwój i wzrost). Wybierają je przede wszystkim weganie, ale decydują się na nie również osoby nietolerujące laktozy. W porównaniu do białka pochodzenia zwierzęcego jest o kilkanaście procent gorzej przyswajalne, natomiast wyróżnia się licznymi korzyściami prozdrowotnymi

Spożywanie białka roślinnego – korzyści

Spożywanie białka roślinnego pozwala uzupełnić swoją dietę o niezbędne aminokwasy w odpowiedniej ilości. Zastąpienie większości produktów podchodzenia zwierzęcego roślinnymi substytutami zawierającymi białko wpływa pozytywnie na poprawę naszego zdrowia, a co najważniejsze – zapobiega chorobom cywilizacyjnym tj.:

  • cukrzyca typu II,
  • otyłość,
  • schorzenia sercowo-naczyniowe.

Pomimo tego, że białko roślinne przyswaja się nieco gorzej niż pełnowartościowe białko zwierzęce, możemy skomponować dietę wegańską w taki sposób, aby dostarczyć jak najwięcej wartościowych mikro- i makroskładników – podobnie jest w przypadku diety obejmującej produkty pochodzenia zwierzęcego. Warto korzystać z produktów, które wskazujemy w poniższym zestawieniu.

Białko roślinne – źródła [TOP 17]

Produkty bogate w białko roślinne, przyswajające się podobnie, jak białko zwierzęce to m.in.:

  • nasiona dyni (30 g białka na 100 g produktu);
  • orzechy archaidowe (25 g białka na 100 g produktu);
  • pestki słonecznika (21 g białka na 100 g produktu);
  • migdały (20 g białka na 100 g produktu);
  • otręby owsiane (18 g białka na 100 g produktu);
  • otręby pszenne (17 g białka na 100 g produktu);
  • soja (15 g białka na 100 g produktu);
  • tofu (14 g białka na 100 g produktu);
  • soczewica (9 g białka na 100 g produktu);
  • ciecierzyca (9 g białka na 100 g produktu);

    Ogólnie rzecz biorąc, białko roślinne znajduje się w różnych produktach, dostępnych w każdym większym supermarkecie. Oprócz wysokiej jakości białka zawierają one mnóstwo innych wartościowych składników (przede wszystkim węglowodanów złożonych oraz błonnika), których często brakuje w diecie bazującej na produktach zwierzęcych.

Podsumowanie

Dobrym urozmaiceniem diety są również białka roślinne z ziaren konopi. Okazują się one jednak dosyć drogie i nie do końca smaczne „na surowo”, dlatego większość osób wybiera białko konopne w proszku pochodzące w połowie z białka roślinnego pozyskiwanego z tłoczenia ziaren konopi siewnej (na zimno). Alternatywą jest także białko grochu, które może stanowić pełnowartościowy substytut dla białka odzwierzęcego.

Czy białko roślinne jest pełnowartościowe?

Białko roślinne zawiera odpowiednią ilość aminokwasów, a co za tym idzie – jest pełnowartościowe. Produkty do diety wegańskiej należy jednak dobierać zgodnie z wytycznymi dietetyka, aby dostarczyć swojemu organizmowi wystarczającej ilości niezbędnych substancji odżywczych.

Ile kosztuje wysokiej jakości białko roślinne w proszku?

Wysokiej jakości białko roślinne sproszkowane kosztuje ok. 30 zł za 500 gramów. Cena może różnić się w zależności od gatunku. Dla przykładu – białko konopne jest zazwyczaj 10-15 zł tańsze niż białko grochu.

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na białko roślinne u osób, które jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego?

Osoby spożywające produkty pochodzenia zwierzęcego powinny dostarczać swojemu organizmowi ok. 1 g białka na kilogram masy ciała. W przypadku wegan i wegetarian warto zdecydować się na ok. 2 g białka przypadające na kilogram masy ciała.

Jakie są najlepsze źródła białka roślinnego w diecie wege?

Najlepszymi źródłami białka roślinnego w diecie wegańskiej są kolejno: nasiona dyni, orzechy archaidowe, pestki słonecznika, migdały, otręby owsiane oraz otręby pszenne. Rekomendujemy dodatkowo urozmaicić swój jadłospis o białko z grochu lub białko konopne.

Komentarze do wpisu (0)
Menu Szukaj więcej więcej
    • Ekopaka.pl
    • Sklep internetowy ze zdrową żywnością

      Warszawska 162, 32-086 Węgrzce

      NIP: 5130281419

      REGON: 523313151

    • Tel.: 796 434 468
    • E-mail:biuro@ekopaka.pl
    • Zapisz się do newslettera

      Zapisz się do newslletera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium