Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog wpisy
Dlaczego warto wybierać żywność z certyfikatem BIO?

Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracamy uwagę na to, co jemy. I bardzo dobrze, ponieważ wychodzi nam to tylko na zdrowie! Jednak wciąż wiele osób wzbrania się przed wybieraniem żywności z certyfikatem BIO. Dziś odkłamiemy kilka mitów, wyjaśniając temat od podszewki. Udanej lektury!

Czy warto pić czystek? Właściwości, zastosowanie, działanie

Herbata z czystka jest jedną z najstarszych herbat na świecie. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego gdzie zyskała popularność dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i przyjemnemu aromatowi. W 1999 roku przyznano jej miano Rośliny Roku, co potwierdza, jak bardzo ważna może być dla ludzkości.

Tak naprawdę czystek towarzyszy nam od wieków. Nasi przodkowie stosowali go, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych, wyeliminować problemy z oddychaniem, ale też radzić sobie w przypadku infekcji wirusowych. To zioło nie zmieniło się po dziś dzień, dlatego i my możemy czerpać z jego właściwości. Niestety wielu z nas nie ma pojęcia, jak wiele korzyści niesie ze sobą picie czystka. Natura daje nam wiele darów, dlatego warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie i sprawdzić jakie efekty możemy uzyskać!

Blog chmura tagów

Kasza jaglana – wartości odżywcze i zastosowanie. Jak gotować kaszę jaglaną?

0
Kasza jaglana – wartości odżywcze i zastosowanie. Jak gotować kaszę jaglaną?

Kasza jaglana jest jedną z najzdrowszych i najstarszych kasz. Jest bardzo uniwersalna, można z niej przygotować potrawy zarówno słodkie i wytrawne. To doskonałe źródło białka, szczególnie dla wegetarian i nie tylko. Kasza ta ma więcej składników mineralnych niż pszenica, jęczmień czy żyto. Kasza jaglana zawiera witaminę B1, B2 i B6. Posiada też kwas foliowy tak potrzebny kobietom w ciąży. Jest również bogata w witaminę E oraz zawiera krzem i cynk pozytywnie wpływający na nasz wygląd i urodę. Gotowana może być smacznym zamiennikiem ziemniaków czy ryżu. Surowa, zmielona na mąkę jest doskonałą bazą do ciast, ciasteczek i naleśników. To produkt lekkostrawny i bezglutenowy dlatego często polecana jest małym dzieciom i osobom chorym na celiakię. Warto również wiedzieć, że kasza jaglana w większości składa się z węglowodanów, dlatego też stanowi dobre źródło szybko przyswajalnej energii. Ma wysoki indeks glikemiczny i jest dość kaloryczna, dlatego wprowadzając ją do diety cukrzyka czy osoby z nadwagą należy o tym pamiętać.

Z czego jest kasza jaglana?

Jaglanka to najstarszy gatunek kaszy. Była ona uprawiana już 4000 lat temu, dostarczając naszym przodkom łatwo przyswajalnego białka i innych wartości odżywczych. Pozyskiwana jest z prosa, pseudozboża występującego naturalnie na terenie Azji, Południowej Afryki, Australii oraz Meksyku. Wyglądem przypomina małe żółte kuleczki które po ugotowaniu lekko jaśnieją i pęcznieją. Należy do najzdrowszych kasz dostępnych na rynku. W zależności od sposobu gotowania można przyrządzić ja na sypko lub kleisto. Zawarte w kaszy jaglanej składniki czasem powodują że po ugotowaniu staje się ona gorzka. To często zniechęca do tego rodzaju ziarna. Są jednak na to skuteczne sposoby. Wystarczy przed ugotowaniem wypłukać kaszę dokładnie zimna a potem wrzącą wodą. Możemy również podprażyć kaszę na suchej patelni, nabiera ona wtedy lekko orzechowego posmaku. Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej sprawiają, że warto wprowadzić ją do diety w każdej formie.

Kasza jaglana BIO

Kasza jaglana ekologiczna

Czy kasza jaglana jest zdrowa?

Kasza jaglana dostarcza do naszego organizmu wiele substancji odżywczych, witamin i minerałów. Bogata w fosfor wspierający nasze kości i zęby. Magnez i witaminy z grupy B, które przyczyniają się również do poprawy pamięci i myślenia, oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dzięki zawartości żelaza oraz cynku, jaglanka przyczynia się do zwiększania odporności naszego organizmu. Co ważne jest ona również źródłem lecytyny, która przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu sercowego. Dodatkowo wspomaga serce przez obniżenie ciśnienia krwi a tym samym, wprowadzenie prosa do diety, zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Co ciekawe, kasza jaglana ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, wysuszając nadmiar wydzieliny, jest zatem dobrym domowym lekarstwem na katar. kasza jaglana pomaga również w rekonwalescentom, jest łatwostrawna i pożywna więc doskonale nadaje się dla osób chorych lub wracających do zdrowia. Wartość odżywcza i zdrowotna kaszy jaglanej przemawia jednoznacznie za wprowadzeniem jej do diety zarówno osób dorosłych jak i diety niemowląt.

Jak ugotować kaszę jaglaną?

Kaszę jaglaną gotujemy w różny sposób w zależności od tego czy chcemy przygotować ją sypką czy kleistą. Kasza sypka będzie najsmaczniejsza do zapiekanek i jako dodatek do mięs i gulaszu. Kasza ugotowana tak aby była kleista będzie idealnym dodatkiem do mlek roślinnych, kotletów roślinnych czy słodkich musów. Przed gotowaniem jeżeli mamy na to czas, warto namoczyć kaszę na kilka godzin albo na noc w wodzie z dodatkiem soku z cytryny - ten zabieg razem z gotowaniem pomoże zneutralizować fityniany - związki zawarte w kaszach, utrudniające przyswajanie składników mineralnych w nich zawartych.

Jeżeli chcemy ugotować kaszę jaglaną na sypko, na 1 szklankę kaszy jaglanej dodajemy 2,5 szklanki wody. Gotujemy, aż kasza wchłonie wodę, po czym zawijamy w koc i odstawiamy na ok. godzinę aby kasza doszła. Żeby kasza była kleista, dodajemy ją do wrzątku w proporcjach: 1 szklanka kaszy jaglanej na 3,5 szklanki wody. Gotujemy dłużej, niż kaszę na sypko, około 30-40 minut.

Płatki jaglane

Płatki jaglane 1 kg

Co można zrobić z kaszy jaglanej?

Kasza jaglana jest bardzo uniwersalnym produktem. Może być dodatkiem zarówno do potraw wytrawnych jak i słodkich. Ugotowana na sypko skutecznie zastąpi ziemniaki lub ryż. Może być również smacznym dodatkiem do sałatek, trzy lub cztery łyżki kaszy jaglanej dodane do sałaty z warzywami i ulubionym sosem, zrobi z niej pożywne, pełnowartościowe danie. Kaszą jaglaną możemy również zagęścić roślinne mleko. Dodane w czasie miksowania mleka migdałowego czy kokosowego sprawi, że będzie ono pełniejsze, gęstsze i bardziej wartościowe. Kasza jaglana tak samo dobrze smakuje na śniadanie jak i na kolację. Możesz ją ugotować na mleku zamiast na wodzie i zjeść z owocami lub orzechami jak płatki owsiane. Jeżeli nie masz ochoty długo gotować kaszy na śniadanie możesz sięgnąć po gotowe płatki jaglane. Kasza jaglana właściwości ma wiele, jest smaczna, zdrowa i pożywna. Dlatego sięgajmy po kaszę jaglaną jak najczęściej.

 

Sprawdź koniecznie 

👉Płatki drożdżowe - gdzie kupić?

👉Intermitten fasting - post przerywany co jeść i jak go stosować.

👉Alternatywa dla nabiału – mleka roślinne do zrobienia w domu

Komentarze do wpisu (0)
Menu Szukaj więcej więcej
    • Ekopaka.pl
    • Sklep internetowy ze zdrową żywnością

      Warszawska 162, 32-086 Węgrzce

      NIP: 5130281419

      REGON: 523313151

    • Tel.: 796 434 468
    • E-mail:biuro@ekopaka.pl
    • Zapisz się do newslettera

      Zapisz się do newslletera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium