Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog wpisy
Dlaczego warto wybierać żywność z certyfikatem BIO?

Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracamy uwagę na to, co jemy. I bardzo dobrze, ponieważ wychodzi nam to tylko na zdrowie! Jednak wciąż wiele osób wzbrania się przed wybieraniem żywności z certyfikatem BIO. Dziś odkłamiemy kilka mitów, wyjaśniając temat od podszewki. Udanej lektury!

Czy warto pić czystek? Właściwości, zastosowanie, działanie

Herbata z czystka jest jedną z najstarszych herbat na świecie. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego gdzie zyskała popularność dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i przyjemnemu aromatowi. W 1999 roku przyznano jej miano Rośliny Roku, co potwierdza, jak bardzo ważna może być dla ludzkości.

Tak naprawdę czystek towarzyszy nam od wieków. Nasi przodkowie stosowali go, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych, wyeliminować problemy z oddychaniem, ale też radzić sobie w przypadku infekcji wirusowych. To zioło nie zmieniło się po dziś dzień, dlatego i my możemy czerpać z jego właściwości. Niestety wielu z nas nie ma pojęcia, jak wiele korzyści niesie ze sobą picie czystka. Natura daje nam wiele darów, dlatego warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie i sprawdzić jakie efekty możemy uzyskać!

Blog chmura tagów

Ostropest plamisty – właściwości i zastosowanie

0
Ostropest plamisty – właściwości i zastosowanie

Ostropest plamisty jest imponujących wymiarów rośliną o fioletowych kwiatach i kolczystych liściach. Łatwo pomylić go z powszechnie występującymi ostami. Tę jednoroczną roślinę można w Polsce spotkać rosnącą dziko na łąkach i nieużytkach. Jej walory zdrowotne znane były już w średniowieczu i starożytności. Ostropest plamisty był używany przez starożytnych Rzymian, którzy używali głównie pełnych ziaren do regeneracji wątroby.

Ostropest plamisty znany jest głównie ze swojego działania hepatoprotekcyjnego, czyli regeneracji wątroby. Wątroba jest jednym z najważniejszych organów, jej uszkodzenie może powodować uporczywe zmęczenie, brak energii, problemy z obojętnością i nieuwagą, ale nie tylko dlatego, że wspomaga pracę wątroby, warto zwrócić uwagę na tę roślinę. Roślina ta ma wiele dobroczynnych właściwości, nic więc dziwnego, że ostropest plamisty staje się teraz coraz bardziej popularny.

Co zawiera ostropest plamisty?

Właściwości lecznicze ostropest zawdzięcza obecności specyficznego flawonoidu- sylimaryny, który wspiera zdolności regeneracyjne komórek wątrobowych i chroni je przed działaniem substancji toksycznych. Innym ważnym składnikiem są kwasy organiczne, które mają działanie antyseptyczne i stymulują wydzielanie żółci. Obecność roślinnych steroli obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL we krwi. Kwas linolowy pobudza metabolizm i chroni układ krwionośny. Ze względu na bogatą zawartość wielu korzystnych dla zdrowia substancji warto profilaktycznie włączyć ostropest do codziennej diety.

Ostropest plamisty (slibum marianum) to roślina jednoroczna z rodziny Compositae. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Obecnie roślina rozprzestrzeniła się w wielu częściach świata – można go znaleźć w Afryce, Australii, Ameryce Północnej i Południowej. Ma spiczaste, cierniste liście i fioletowe kwiaty. Różni się wysokością od ostu, ponieważ może osiągnąć około 2 metry. Do celów leczniczych stosuje się nasiona roślin (ziarna). Wykorzystywany jako roślina lecznicza, jarzyna, ale też kwiat ozdobny. Ostropest plamisty ma wysoką łodygę (około 1 m) i gałęzie na szczycie. Jego liście są bardzo dekoracyjne – mają nieregularne białe plamy i spiczaste brzegi. W naszym klimacie kwitnie w lipcu lub sierpniu.

Jakie działanie ma ostropest?

Najbardziej znanym działaniem ostropestu jest detoksykacja wątroby. Roślina pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji przy zatruciach pokarmowych. Wspiera wątrobę w czasie długotrwałego przyjmowania leków. Ostropest stymuluje produkcję żółci i pozwala zapobiec powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym. Obniża stężenie bilirubiny we krwi i poprawia parametry wątrobowe we krwi. Ważną zaletą ostropestu jest silne działanie przeciwutleniające, które chroni tkanki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Przyjmowanie ostropestu pozwala złagodzić stany zapalne. Nasiona rośliny doskonale wspierają leczenie zapaleń wątroby, pomagają także przy marskości oraz stłuszczeniu wątroby. Dzięki zawartości fitosteroli ostropest działa ochronnie na układ krążenia, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i hamuje powstawanie blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Po ostropest powinny sięgać osoby, które planują schudnąć. Jego spożywanie pozwala poprawić metabolizm oraz wspiera regulację stężenia glukozy we krwi. Pomaga także poprawić wrażliwość insulinową tkanek. Przynosi ulgę przy problemach żołądkowych, zgadze i wzdęciach. Łagodząco działa przy uporczywych migrenach i chorobie lokomocyjnej.

Ostropest właściwości

W jakiej formie można przyjmować ostropest?

Ostropest możesz kupić najczęściej w postaci mielonych nasion w torebkach lub całych nasion w formie nieprzetworzonej. Z pomocą saszetek zaparzysz pełną cennych dla zdrowia substancji herbatkę. Aby w pełni wykorzystać walory drzemiące w całych, nieprzetworzonych nasionach, najlepiej zalać je zimną lub letnią wodą i odstawić na kilka godzin, by wyprodukowały śluz. Najlepiej przygotować napój wieczorem, by móc go wypić w ciągu dnia. Żel, który wydziela się z nasion działa osłonowo na błony śluzowe, dlatego może zmniejszyć wchłanianie leków. Jeżeli przyjmujesz jakieś farmaceutyki, zadbaj o przynajmniej godzinny odstęp między ich przyjęciem a napojem z ostropestu. Całe ziarna możesz także spożywać bez wstępnej obróbki. Mają neutralny smak, dlatego możesz dodawać je do zup, sałatek, wypieków, czy posypywać nimi kanapki. Kliknij tutaj i sprawdź ostropest nasiona w naszym sklepie ze zdrową żywnością.

 Ostropest plamisty ziarno

Olej z ostropestu

Olej z ostropestu plamistego jest stosowany głównie jako lek na wątrobę, może też obniżać poziom cukru we krwi i stabilizować poziom cholesterolu. Posiada również właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dlatego z powodzeniem stosuje się go w leczeniu chorób skóry. Olej wspomaga leczenie zmian chorobowych i opóźnia procesy starzenia się skóry. Dodatkowo nawilży suche włosy i odżywi osłabione pasemka. Ma również udowodnione działanie przeciwnowotworowe. Szczególnie zaleca się stosowanie olejku z ostropestu plamistego osobom cierpiącym na alkoholizm, ponieważ doskonale leczy marskość wątroby i choroby nerek.

Maseczka z ostropestu mielonego - prosty przepis.

Ostropest plamisty mielony znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Ponieważ zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i sylimarynę o wysokiej zdolności antyoksydacyjnej świetnie sprawdzi się jako maseczka. Dobrym rozwiązaniem jest zabieg na twarz ostropestem plamistym. Jego regularne stosowanie opóźni powstawanie pierwszych zmarszczek i wybieli powstałe przebarwienia na skórze. Ostropest plamisty może również łagodzić podrażnienia. Na jego powierzchni tworzy się warstwa ochronna zapobiegająca promieniowaniu ultrafioletowemu i zanieczyszczeniu środowiska. Zawarta w tej niezwykłej roślinie sylimaryna może hamować stres oksydacyjny komórek naskórka, tym samym opóźniając procesy starzenia się skóry.

Jak stworzyć maseczkę ze startego ostropestu?

  • Zmielone nasiona wymieszać z oliwą z oliwek.
  • przygotowaną pastę nałożyć na twarz, a po około pół godzinie spłukać.

 

Taka domowa maseczka z ostropestu będzie miała silne działanie regenerujące, szczególnie po intensywnym opalaniu, nawilży, odżywi skórę i złagodzi podrażnienia. Warto wykonać tego typu zabieg w przypadku skóry suchej, podrażnionej i pomarszczonej.

Ostropest plamisty pytania

  1. Czy można jeść nasiona ostropestu plamistego? Tak, ostropest jest jadalny, ale musisz go dobrze rozgryźć. Jeśli jemy ostropest plamisty zamiast go parzyć, musimy pamiętać, że efekty jego stosowania pojawią się później.
  2. Jaką temperaturą zalewać nasiona ostropestu plamistego? Ze względu na rozkład substancji czynnych ostropestu plamistego nie należy zanurzać we wrzącej wodzie. W zasadzie nie powinno się zalewać żadnych ziół wrzątkiem.
  3. Czy dzieci mogą przyjmować nasiona ostropestu? Większość preparatów zawierających wyciąg z ostropestu plamistego, w tym leki i suplementy diety, jest odpowiednia dla dzieci powyżej 12. roku życia. Dzienna dawka ekstraktu z ostropestu plamistego powinna zawierać 200 mg sylimaryny.
  4. Ostropest plamisty ziarno czy zmielony? Zdecydowanie lepiej zakupić ostropest plamisty w formie ziaren, które możemy w dowolnym momencie zmielić. Zmielony ostropest szybko wietrzeje i traci swoje właściwości. Dodatkowo, w przypadku ostropestu zmielonego nigdy nie możemy być pewni, co faktycznie kupujemy. Całe ziarna ostropestu plamistego są znacznie lepszym wyborem niż suplementy diety zawierające tylko niewielką ilość w składzie. Nasiona zawierają znacznie więcej witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i składników odżywczych.
  5. Ostropest plamisty jakie dawkowanie? W przypadku ostropestu mielonego wystarczą 2 – 3 łyżeczki dziennie bezpośrednio lub jako dodatek do posiłków.

Ostropest plamisty gdzie kupić?

Dobrej jakości, Ostropest plamisty w formie ziaren znajdziesz w sklepie ekopaka. Kliknij i Sprawdź.

Komentarze do wpisu (0)
Menu Szukaj więcej więcej
    • Ekopaka.pl
    • Sklep internetowy ze zdrową żywnością

      Warszawska 162, 32-086 Węgrzce

      NIP: 5130281419

      REGON: 523313151

    • Tel.: 796 434 468
    • E-mail:biuro@ekopaka.pl
    • Zapisz się do newslettera

      Zapisz się do newslletera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium