Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Blog wpisy
Dlaczego warto wybierać żywność z certyfikatem BIO?

Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracamy uwagę na to, co jemy. I bardzo dobrze, ponieważ wychodzi nam to tylko na zdrowie! Jednak wciąż wiele osób wzbrania się przed wybieraniem żywności z certyfikatem BIO. Dziś odkłamiemy kilka mitów, wyjaśniając temat od podszewki. Udanej lektury!

Czy warto pić czystek? Właściwości, zastosowanie, działanie

Herbata z czystka jest jedną z najstarszych herbat na świecie. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego gdzie zyskała popularność dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i przyjemnemu aromatowi. W 1999 roku przyznano jej miano Rośliny Roku, co potwierdza, jak bardzo ważna może być dla ludzkości.

Tak naprawdę czystek towarzyszy nam od wieków. Nasi przodkowie stosowali go, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych, wyeliminować problemy z oddychaniem, ale też radzić sobie w przypadku infekcji wirusowych. To zioło nie zmieniło się po dziś dzień, dlatego i my możemy czerpać z jego właściwości. Niestety wielu z nas nie ma pojęcia, jak wiele korzyści niesie ze sobą picie czystka. Natura daje nam wiele darów, dlatego warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie i sprawdzić jakie efekty możemy uzyskać!

Blog chmura tagów

Pektyna - jak przygotować przetwory?

0
Pektyna - jak przygotować przetwory?

Pektyna jest naturalnym i produkowanym komercyjnie niezbędnym składnikiem przetworów, takich jak galaretki i dżemy. Bez niej nie będą żelować.

W tym artykule omówiono, czym jest pektyna, jak wpływa na zdrowie oraz jak z niej korzystać.

Pektyny - czym są?

Pektyna to rodzaj błonnika pokarmowego występującego w owocach i warzywach. W przemyśle spożywczym stosowana jest jako środek żelujący, glazurujący i emulgujący. Znajduje swoje zastosowanie w produkcji leków oraz w przemyśle kosmetycznym.

Pektyna ma postać białego, jasnożółtego, jasnoszarego lub jasnobrązowego proszku o lekko specyficznym zapachu. Po podgrzaniu w obecności płynu pektyna rozszerza się i zamienia w żel, dzięki czemu jest doskonałym zagęszczaczem dżemów i galaretek.

Pektyna amidowana - najlepsza do przetworów owocowych

Do pektyn amidowanych zaliczamy pektyny cytrusowe i jabłkowe, w tym pierwsza cieszy się znacznie większą popularnością.

Pektyna cytrusowa to produkt w 100% naturalny. Zawiera ona mniejszą ilość grup metylowych, przez co żeluje w szerszym zakresie oraz wymaga mniejszej zawartości cukru (stężenie na poziomie 65%). Powstaje przez połączenie określonych części roślin zawierających najwięcej pektyny z amoniakiem. Dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym powstaje pektyna amidowana, która ma większe właściwości żelujące, ponieważ zawiera mniej grup metylowych. Jest zdrowa i możemy jej używać w codziennej diecie. Spotkamy ja w owocach, nasionach, więc nie musimy martwić się o jej szkodliwość.

Drugą polecaną do domowych przetworów pektyną jest jabłkowa. Można ją kupić zarówno w sklepie, jak i przygotować samodzielnie. To rodzaj rozpuszczalnego błonnika, pochodzącego z jabłek, które są jednym z najlepszych źródeł pektyn. W miąższu jest ich około 15-20%.

Wpływ pektyny na ludzki organizm

Spożywanie pektyny niesie ze sobą kilka potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Obniża poziom cukru i tłuszczu we krwi.

Pektyna obniża poziom cukru we krwi i poprawia funkcję hormonów związanych z poziomem cukru we krwi, co może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2.

Pektyna może również poprawić poziom tłuszczu we krwi poprzez wiązanie się z cholesterolem w przewodzie pokarmowym, aby zapobiec jego wchłanianiu, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Pomaga w problemach żołądkowych i jelitowych

Jako rozpuszczalny błonnik o unikalnych właściwościach żelujących, pektyna wspomaga trawienie na wiele sposobów.

Rozpuszczalne włókna zamieniają się w żel w przewodzie pokarmowym w obecności wody. W związku z tym zmiękczają stolec i przyspieszają czas przepływu materiału przez przewód pokarmowy, zmniejszając zaparcia.

Ponadto rozpuszczalny błonnik jest prebiotykiem - źródłem pożywienia dla zdrowych bakterii żyjących w jelitach.

Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała

Zwiększenie spożycia pektyn wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem nadwagi i otyłości. Dzieje się tak dlatego, że błonnik jest sycący, a większość pokarmów o wysokiej zawartości błonnika ma niższą kaloryczność niż pokarmy o niskiej zawartości, takie jak rafinowane ziarna.

Ponadto badania na zwierzętach wykazały, że suplementy pektynowe sprzyjają utracie wagi i spalaniu tłuszczu u szczurów z otyłością

W jakich produktach występuje pektyna?

Pektyna jest węglowodanem występującym w roślinach. Najlepszymi źródłami pektyny są miąższ i skórki takich owoców, jak:

  • pomarańcze,

  • śliwki.

  • morele,

  • jabłka,

  • cytryny i inne owoce cytrusowe,

  • marchew.

Zastosowanie pektyny w przemyśle spożywczym

Pektyna posiada właściwości żelujące, zagęszczające i emulgujące. To sprawia, że jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym jako dodatek do żywności. Najczęściej pektynę wykorzystuje się do produkcji przetworów owocowych. Jednak istnieje szereg innych zastosowań. Stosujemy ją również:

  • do produkcji marmolady

  • w galaretkach

  • w sokach oraz napojach

  • w koncentratach

  • w nadzieniach cukierniczych (ciasta, ciasteczka, słodycze),

  • w serach homogenizowanych, rustykalnych i topionych,

  • w fermentowanych napojach mlecznych i deserach mlecznych (jogurt owocowy),

  • w sosach (keczup, majonez).

Jako środek glazurujący, który zapobiega wchłanianiu nadmiaru wody, jest dodawany do produktów kakaowych i czekoladowych oraz produktów dietetycznych. Dwie inne branże, w których pektyna jest szeroko stosowana jako środek, to kosmetykologia i farmacja.

Domowe przetwory - sposób użycia

Do przygotowania domowych przetowrów zaleca się stosowanie ok 8-16 g pektyny na 1 kg owoców.

Pektynę rozpuścić w niewielkiej ilości wody w temp. ok 60°C i dodać do gotującego się dżemu przed końcem gotowania lub wymieszać z połową szklanki cukru i również dodać do przetworu w ostatniej fazie gotowania.

Przepis na dżem

Przygotować 2 kg owoców oraz 1 kg cukru, do przygotowanych owoców wlać pół szklanki wody i zagotować.

30 g pektyny wymieszać z jedną szklanką cukru i wsypać do gotujących się owoców cały czas intensywnie mieszając. Gotować od 3 do 5 minut.

Następnnie wsypać pozostałą ilość cukru. Do momentu całkowitego rozpuszczenia nie przerywać gotowania. Dodać płaską łyżeczkę kwasu cytrynowego – rozpuszczonego w małej ilości gorącej wody, dokładnie wymieszać. Zebrać pianę i rozlać gorący dżem do słoików. Pasteryzować przez około 20 minut.

Komentarze do wpisu (0)
Menu Szukaj więcej więcej
    • Ekopaka.pl
    • Sklep internetowy ze zdrową żywnością

      Warszawska 162, 32-086 Węgrzce

      NIP: 5130281419

      REGON: 523313151

    • Tel.: 796 434 468
    • E-mail:biuro@ekopaka.pl
    • Zapisz się do newslettera

      Zapisz się do newslletera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium