Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Blog wpisy
Dlaczego warto wybierać żywność z certyfikatem BIO?

Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracamy uwagę na to, co jemy. I bardzo dobrze, ponieważ wychodzi nam to tylko na zdrowie! Jednak wciąż wiele osób wzbrania się przed wybieraniem żywności z certyfikatem BIO. Dziś odkłamiemy kilka mitów, wyjaśniając temat od podszewki. Udanej lektury!

Czy warto pić czystek? Właściwości, zastosowanie, działanie

Herbata z czystka jest jedną z najstarszych herbat na świecie. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego gdzie zyskała popularność dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i przyjemnemu aromatowi. W 1999 roku przyznano jej miano Rośliny Roku, co potwierdza, jak bardzo ważna może być dla ludzkości.

Tak naprawdę czystek towarzyszy nam od wieków. Nasi przodkowie stosowali go, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych, wyeliminować problemy z oddychaniem, ale też radzić sobie w przypadku infekcji wirusowych. To zioło nie zmieniło się po dziś dzień, dlatego i my możemy czerpać z jego właściwości. Niestety wielu z nas nie ma pojęcia, jak wiele korzyści niesie ze sobą picie czystka. Natura daje nam wiele darów, dlatego warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie i sprawdzić jakie efekty możemy uzyskać!

Blog chmura tagów

Quinoa, co to jest komosa ryżowa? dlaczego warto ją jeść.

0
Quinoa, co to jest komosa ryżowa? dlaczego warto ją jeść.

Komosa ryżowa chociaż była uprawiana w Ameryce południowej już tysiące lat temu, prawdziwą popularność zyskała jednak niedawno. Quinoa jest pseudo zbożem, będącym bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Zaliczana jest do grupy pokarmów zwanych superfoods, czyli produktów spożywczych o niezwykłych wartościach odżywczych i antyoksydacyjnych. Na rynku dostępne są trzy najbardziej popularne jej gatunki. W sklepach znajdziemy komosę białą, czerwoną i czarną. Każda z nich ma odrobinę inny smak i inne zastosowanie w kuchni, ale każda z nich jest doskonałym dodatkiem do gotowanych potraw i deserów. Uzupełnienie diety komosą ryżową jest wskazane dla sporej grupy osób. Szczególnie polecana jest dla każdego z nietolerancją laktozy, ze względu na łatwo przyswajalny wapń, którego brakuje w diecie bezmlecznej.  To również doskonały substytut mięsa dla wegetarian i wegan, gdyż zawiera mnóstwo białka, a jej skład aminokwasowy przypomina białko zwierzęce. Komosa ryżowa jest produktem naturalnie bezglutenowym i z powodzeniem może być stosowana u osób z celiakią i alergiami na gluten.

Co to jest kasza quinoa?

Komosa ryżowa, znana jest również jako quinoa lub "zboże Inków", to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Obecnie spożywa się głównie jej nasiona, które nie są zbożem, ale ze względu na zawartość skrobi w swoich ziarnach, uznaje się je za zboże rzekome lub pseudo zboże. Obecnie największe obszary upraw komosy ryżowej znajdują się w Ameryce Południowej, głównie w Argentynie, Boliwii, Chile, Columbii, Ekwadorze i Peru. Quinoa jest prosta w uprawie i dobrze znosi nawet skrajne warunki pogodowe i glebowe, może więc być uprawiana również na innych kontynentach, bez względu na ukształtowanie terenu czy pH podłoża. Z tego też powodu jej uprawy coraz częściej pojawiają się w Europie.

Komosa kolorowa

Komosa trójkolorowa

Quinoa jak gotować?

Gotowanie komosy ryżowej jest bardzo podobne do gotowania kaszy jaglanej. Tak jak tą żółtą kaszę, komosę ryżową, należy przed rozpoczęciem gotowania opłukać na sitku, aby pozbyć się goryczki. Dobrze jest również quinoe lekko podprażyć na suchej patelni przed płukaniem, nabierze wtedy bardziej orzechowego smaku. Po przepłukaniu dodajemy 1 szklankę komosy do 2 szklanek wrzącej, lekko osolonej wody i gotujemy przez 12-15 minut. Po zakończeniu gotowania odstawiamy ją pod przykryciem do momentu, aż wchłonie pozostałą wodę. Gotowanie jej nie jest więc bardzo skomplikowane, a ugotowaną kaszę można przechowywać w lodówce do trzech dni. Można wcześniej ugotowaną dodawać ją do zup zamiast ryżu czy makaronu. Sprawdza się również jako dodatek do dań głównych i z powodzeniem zastępuje ziemniaki czy kaszę gryczaną. Biała komosa może być również podawana na słodko, gotowana tak jak owsianka z owocami i orzechami lub mocno rozgotowana, jako smaczny i pożywny pudding. Czarna i czerwona komosa ryżowa po ugotowaniu jest twardsza i bardziej chrupiąca, najczęściej podaje się ją na zimo, jako dodatek do sałatek.

Komosa czerwona

Komosa czerwona

Obecnie komosa ryżowa jest bardzo popularna i znajdziemy ją w sklepach ze zdrową żywnością, a nawet w zwykłych supermarketach. Warto wprowadzić ją do swojej diety ze względu na posiadane przez nią wartości odżywcze i właściwości zdrowotne. Może stanowić ciekawe urozmaicenie diety i zastąpić podczas obiadu kasze i ziemniaki. Oprócz tego będzie świetnym dodatkiem do sałatek. Osoby, które chcą wprowadzić zdrowe nawyki do swojej diety, zdecydowanie powinny zainteresować się quinoą.

 

Co można robić z komosy ryżowej?

Komosa ryżowa ma charakterystyczny orzechowy aromat i strukturę zbliżoną do kaszy czy ryżu. Komosę można z powodzeniem dodawać do zup, dań warzywnych lub jeść samą z dodatkiem oliwy i przypraw. W kuchni może być również z powodzeniem stosowana mąka z komosy ryżowej, która służy ponadto jako dodatek lub zamiennik, tradycyjnej mąki przy pieczeniu chleba, ciast i ciasteczek. Na rynku dostępna jest również ekspandowana komosa ryżowa, która jest zdrowym i smacznym dodatkiem do porannych płatków śniadaniowych lub energetycznych batoników.

Komosa ryżowa biała

Komosa ryżowa biała

Ugotowana na zwykłym lub roślinnym mleku komosa może być pożywnym śniadaniem. Z dodatkiem suszonych owoców i orzechów będzie doskonałym posiłkiem na początek dnia.

 

Sprawdź koniecznie 

👉 Laska wanilli, egzotyczna i aromatyczna przyprawa

👉Dlaczego warto jeść owoce suszone?

👉Białko konopne – czym jest i jakie ma właściwości?

Komentarze do wpisu (0)
Menu Szukaj więcej więcej
    • Ekopaka.pl
    • Sklep internetowy ze zdrową żywnością

      Warszawska 162, 32-086 Węgrzce

      NIP: 5130281419

      REGON: 523313151

    • Tel.: 796 434 468
    • E-mail:biuro@ekopaka.pl
    • Zapisz się do newslettera

      Zapisz się do newslletera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium