Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog wpisy
Dlaczego warto wybierać żywność z certyfikatem BIO?

Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracamy uwagę na to, co jemy. I bardzo dobrze, ponieważ wychodzi nam to tylko na zdrowie! Jednak wciąż wiele osób wzbrania się przed wybieraniem żywności z certyfikatem BIO. Dziś odkłamiemy kilka mitów, wyjaśniając temat od podszewki. Udanej lektury!

Czy warto pić czystek? Właściwości, zastosowanie, działanie

Herbata z czystka jest jedną z najstarszych herbat na świecie. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego gdzie zyskała popularność dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i przyjemnemu aromatowi. W 1999 roku przyznano jej miano Rośliny Roku, co potwierdza, jak bardzo ważna może być dla ludzkości.

Tak naprawdę czystek towarzyszy nam od wieków. Nasi przodkowie stosowali go, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych, wyeliminować problemy z oddychaniem, ale też radzić sobie w przypadku infekcji wirusowych. To zioło nie zmieniło się po dziś dzień, dlatego i my możemy czerpać z jego właściwości. Niestety wielu z nas nie ma pojęcia, jak wiele korzyści niesie ze sobą picie czystka. Natura daje nam wiele darów, dlatego warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie i sprawdzić jakie efekty możemy uzyskać!

Blog chmura tagów

Rogale marcińskie

0
Rogale marcińskie

Co roku w dniu 11 listopada w całym województwie wielkopolskim króluje słodki deser z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z bakali i białego maku. Rogale świętomarcińskie bo o nich tutaj mowa mają długa historię i z każdym rokiem zyskują co raz większą popularność nie tylko w Wielkopolsce, ale również w całym kraju. W ten jeden dzień w cukierniach, piekarniach, na straganach przy kościołach, a nawet przez Internet można kupić ten przepyszny deser.

Rogale świętomarcińskie, długa słodka tradycja.

Według wielu podań rogale świętomarcińskie narodziły się 11 listopada 1891 roku, kiedy proboszcz parafii św. Marcina w Poznaniu zachęcił wiernych do naśladowania ofiarności świętego Marcina. Na jego apel odpowiedział cukiernika Józefa Melznera, który przekonał również do tego swojego szefa. Upieczone przez nich rogale były przed kościołem rozdawane biednym, ludzie bogaci mogli je kupić od cukiernika. W kolejnych latach następne cukiernie dołączały się do tej akcji.

Część osób wiąże je również z czasami pogańskimi, kiedy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów, a w zastępstwie zwierzęcia ofiarowano ciasto zwijane na kształt wolich rogów.

Nadzienie z białego maku.

Rogale świętomarcińskie na tle innych słodkości wyróżnia nadzienie. Zrobione z białego maku decyduje o ich wyjątkowym smaku i niepowtarzalnym aromacie. Obowiązkowymi dodatkami do nadzienia są orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa, kruszony biszkopt oraz jajka. To właśnie połączenie wszystkich tych składników decyduje o ich wyjątkowo delikatnym smaku.

Biały mak to druga odmiana tego produktu, zaraz obok maku niebieskiego. Jest on mało popularny w Polskiej kuchni i używany praktycznie wyłącznie w cukiernictwie. Jest on charakterystyczny dla kuchni wschodniej, szczególnie dużą popularnością cieszy się w kuchni indyjskiej. W smaku jest bardziej delikatny i słodszy od niebieskiego maku, ma drobne i twarde ziarenka odrobine mniejsze od swojego kolorowego kuzyna.

Biały mak jest bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, charakteryzuje się wysoką zawartością miedzi, wapnia i fosforu. Jednak ze względu na jego kaloryczność nie należy przesadzać z jego spożyciem.

Przepis na rogale marcińskie.

Rogale marcińskie piecze się z ciasta półfrancuskiego. Aby przygotować około 25 sztuk dużych rogali potrzebujemy:

Na ciasto :

  • 400 ml mleka
  • 1 kg przesianej maki pszennej
  • 120 g cukru
  • 120 g masła
  • 2 całe jajka i jedno żółtko
  • 4 g soli
  • 2m g świeżych drożdży
  • około 300 g zamrożonego masła

Na nadzienie:

  • 500 g białego maku
  • 300 g kruszonego biszkoptu (najlepiej domowego)
  • 500 g cukru
  • 85 g masła
  • 85 g rodzynek
  • 85 g orzechów
  • 2 łyżki skórki pomarańczowej
  • około 4 jajka
  • kilka kropli olejku migdałowego

Lukier:

  • 200 g cukru pudru
  • kilka łyżek gorącej wody
  • 100 g posiekanych obranych ze skórki migdałów

Biały mak przy tworzeniu rogali świętomarcińskich to podstawa. Znajdziesz go w naszym sklepie. 

Najlepiej dzień wcześniej przygotować nadzienie. Suchy mak płuczemy, zalewamy gorącą wodą i gotujemy około 30 min. Po odsączeniu mielimy trzy razy w maszynce. Migdały sparzamy gorącą wodą i obieramy ze skórki. W rądelku rozpuszczamy masło, dodajemy cukier i pokrojone bakalie. Gotujemy chwilę na małym ogniu i dodajemy zmielony mak. Smażymy wszystko około 10 minut. W czasie smażenia często mieszamy, gdy masa wystygnie dodajemy kruszony biszkopt i kolejno po jednym jajku. Masa po dodaniu każdego jajka musi być dokładnie wymieszana, dodajemy tyle jajek ile potrzebuje masa. Gotową masę makową możemy przechowywać w lodóce.

Ciasto przygotowujemy z podanych składników. Zamrażamy 300 g masła i po zamrożeniu ścieramy je na tarce. Resztę składników wyjmujemy z lodówki na godzinę przed pracą, mleko podgrzewamy i z drożdży, 100 ml, 2 łyżek cukru, 2 łyżek mąki przygotowujemy zaczyn. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 20 min.

W tym czasie ubijamy na puszystą masę jajka z cukrem. Roztapiamy masło w rondelku.

Do dużej miski wsypujemy mąkę, dodajemy rozczyn, mleko i sól. Wyrabiamy ciasto na samym końcu dodając partiami roztopione masło w momencie gdy poprzednia porcja została wchłonięta. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia.

Ciasto półfrancuskie musi się odpowiednio rozwarstwić. Dlatego wyrośnięte ciasto należy je jeszcze raz zagnieść i rozwałkować na kształt prostokąta. Zamrożone i starte na tarce masło dzielimy na trzy części i jedną z nich nakładamy na 2/3 naszego prostokąta. Składamy ciasto na trzy zaczynając od warstwy bez masła i wałkujemy całość. Warstwy ciasta powinny być ułożone na przemian z masłem. Wkładamy ciasto na pół godziny do lodówki i czynność powtarzamy jeszcze dwa razy. Trzykrotnie należy schłodzone ciasto rozwałkować. Gotowe ciasto po wyjęciu z lodówki należy rozwałkować na prostokąt o grubości około 0,5 cm i wycinamy trójkąty na rogale. Nakładamy masę makową dość obficie, najlepiej rękawem cukierniczym. Gdy zawiniemy około 3 cm podstawy rogala należy ją naciąć i rozszerzyć, dopiero po tej czynności kontynuować dalsze zwijanie.

Po zwinięciu odkładamy rogale na blachę wyłożoną papierem na około 30 min do wyrośnięcia.

Wyrośnięte rogale pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut. Upieczone rogale gdy są jeszcze ciepłe należy polać lukrem i posypać posiekanymi migdałami.

 rodzynki-suszone-sultanskie-1kg-nutrila-food.png

Odkryj niezwykłą jakość i niską cenę rodzynek sułtańskich. Idealne do Rogali Świętomarcińskich.

Biały mak, migdały i rodzynki.

Orzechy, mak i rodzynki to doskonale połączenie smaków z którego korzystają cukiernicy na całym świecie. Dlatego rogale marcińskie stają cię co raz bardziej popularne. Dzięki temu, że wszystkie produkty są dostępne w sklepach internetowych możemy w zaciszu własnego domu przygotować ten pyszny deser. Przygotowanie rogali z nadzieniem z białego maku wymaga sporo pracy i czasu, ale przecież to rzeczy trudne cieszą najbardziej. Więc nie bójcie się i w tym roku przygotujcie swoje rogale świętomarcińskie.

Komentarze do wpisu (0)
Menu Szukaj więcej więcej
    • Ekopaka.pl
    • Sklep internetowy ze zdrową żywnością

      Warszawska 162, 32-086 Węgrzce

      NIP: 5130281419

      REGON: 523313151

    • Tel.: 796 434 468
    • E-mail:biuro@ekopaka.pl
    • Zapisz się do newslettera

      Zapisz się do newslletera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium