Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Blog wpisy
Dlaczego warto wybierać żywność z certyfikatem BIO?

Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracamy uwagę na to, co jemy. I bardzo dobrze, ponieważ wychodzi nam to tylko na zdrowie! Jednak wciąż wiele osób wzbrania się przed wybieraniem żywności z certyfikatem BIO. Dziś odkłamiemy kilka mitów, wyjaśniając temat od podszewki. Udanej lektury!

Czy warto pić czystek? Właściwości, zastosowanie, działanie

Herbata z czystka jest jedną z najstarszych herbat na świecie. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego gdzie zyskała popularność dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym i przyjemnemu aromatowi. W 1999 roku przyznano jej miano Rośliny Roku, co potwierdza, jak bardzo ważna może być dla ludzkości.

Tak naprawdę czystek towarzyszy nam od wieków. Nasi przodkowie stosowali go, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych, wyeliminować problemy z oddychaniem, ale też radzić sobie w przypadku infekcji wirusowych. To zioło nie zmieniło się po dziś dzień, dlatego i my możemy czerpać z jego właściwości. Niestety wielu z nas nie ma pojęcia, jak wiele korzyści niesie ze sobą picie czystka. Natura daje nam wiele darów, dlatego warto dowiedzieć się więcej o tej roślinie i sprawdzić jakie efekty możemy uzyskać!

Blog chmura tagów

Czym jest wiesiołek i czemu powinniście go mieć?

0
Czym jest wiesiołek i czemu powinniście go mieć?

Apteka Matki Natury jest bardzo pojemna. Ludzie coraz chętniej zwracają się w jej kierunku, by wspomóc zdrowie i zadbać o wygląd. Wiele roślin zawiera cenne dla organizmu składniki, które warto wykorzystać. Jedną z nich jest wiesiołek - zioło o złocistych kwiatach, które rozwijają się nocą. Dlaczego warto po niego sięgnąć?

Wiesiołek – co to za roślina?

Wiesiołek jest niewielką byliną, pochodzącą z Ameryki Północnej. Możesz łatwo spotkać go na polskich łąkach. Może osiągać dość spore wymiary między 50-100 cm wysokości. Uwagę przykuwają jego bardzo dekoracyjne, złociste kwiaty. Ich cechą charakterystyczną jest to, że otwierają się nocą. Wydzielają wtedy mocny, przyjemny zapach. Dla człowieka szczególnie wartościowe są drobne nasiona tej wspaniale prezentującej się rośliny. Niewiele osób wie, że to popularne zioło jest rośliną jadalną o wyrazistym smaku. Do celów kulinarnych możesz używać młodych liści i pędów, kwiatów, korzeni czy wypełnionych nasionami strąków. Świetnie smakują w sałatkach czy duszone.

Jakie wartościowe substancje skrywa wiesiołek?

W drobnych, szarobrązowych nasionach wiesiołka możesz znaleźć ogromne bogactwo substancji o pozytywnym działaniu na ludzki organizm. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić można nienasycone kwasy tłuszczowe (z grupy omega, linolowy i linolenowy). Z minerałów znajdziesz w nasionach selen, wapń, magnez i cynk. Są ponadto bogate w błonnik pokarmowy i białko. Warto zwrócić uwagę na zawarte w wiesiołku aminokwasy zawierające siarkę, czyli metioninę, cysteinę i tryptofan oraz witaminy, głównie witaminę E.

Jakie działanie ma wiesiołek?

Dobroczynne właściwości nasion wiesiołka możesz wykorzystać zarówno dla wsparcia zdrowia, jak i pielęgnacji urody. Wiesiołek stymulująco oddziałuje na metabolizm, co z pewnością docenią osoby, planujące odchudzanie. Obniża także poziom glukozy we krwi. Roślina wspierająco działa na układ krążenia i pomaga w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca czy miażdżycy. Pozytywnie wpływa na skład krwi, szczególnie obniżenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu frakcji LDL. Pomaga chronić przed niebezpiecznymi zakrzepami i wysokim ciśnieniem. Jeżeli czekają Cię zadania wymagające szczególnie intensywnej pracy umysłowej i zdolności koncentracji, np. egzaminy, udział w trudnym projekcie, koniecznie wykorzystaj naturalne wsparcie, jakie zapewnią Ci nasiona wiesiołka. Stymulują pracę mózgu i pozwalają poprawić pamięć i koncentrację. Wiesiołek stosuje się jako wsparcie w początkowych etapach stwardnienia rozsianego, w chorobach reumatycznych a nawet astmie. Pomaga złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Olej pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno nasion oprócz stosowania wewnętrznego, może także być aplikowany na skórę. Ma właściwości łagodzące stany zapalne, dlatego używa się go w walce z atopowym zapaleniem skóry. Olejek reguluje wydzielanie sebum, co jest szczególnie cenne dla osób zmagających się z trądzikiem i tłustą cerą. Dla urody szczególnie ważna jest obecność w nasionach wiesiołka siarkowych aminokwasów, które są niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci.

W jakiej postaci można stosować wiesiołek?

Najbardziej powszechną postacią stosowania wiesiołek są nasiona. Można użyć ich jako dodatek do sałatek lub kanapek. Przed użyciem warto je rozdrobnić, np. w młynku kawowym. Pamiętaj, by jednorazowo zmielić taką porcję, jaką planujesz spożyć. Przechowywanie rozdrobnionych nasion może pozbawić je części wartościowych składników, a także sprzyja jełczeniu obecnych w nich tłuszczów. Nasiona możesz też zalać wrzątkiem i spożyć wraz z wodą, w której się moczyły lub zaparzyć z nich napar i wypić jak herbatkę ziołową. Popularnością cieszy się także olej pozyskany z cennych nasion wiesiołka. Stosuje się go wewnętrznie w formie uzupełnienia diety oraz w celach pielęgnacyjnych –
możesz nakładać go na zniszczone końcówki włosów czy wcierać w paznokcie. Świetnie poprawia także kondycję skóry.

 Wiesiołek nasiona

 

Komentarze do wpisu (0)
Menu Szukaj więcej więcej
    • Ekopaka.pl
    • Sklep internetowy ze zdrową żywnością

      Warszawska 162, 32-086 Węgrzce

      NIP: 5130281419

      REGON: 523313151

    • Tel.: 796 434 468
    • E-mail:biuro@ekopaka.pl
    • Zapisz się do newslettera

      Zapisz się do newslletera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium